Online Eğitim 1 – Codeigniter Çalışma Ortamının Hazırlanması

Merhabalar , CodeIgniter serisinin ilgi çektiğini görmekteyim . Bu yüzden bu alandan yazılarıma devam etmek istedim .

İlk yazımızda CodeIgniter’ın localhost’a yapılması gereken kurulumundan bahsetmiştik . Şimdi birkaç küçük ama önemli ayarı sizlerle paylaşmak istiyorum .

“eds-www” klasörünün içine codeigniter dosyamızı atmıştık . aşağıdaki resimde gördüğünüz dosyalar dışındaki dosyaları silebilirsiniz . Hatta “user_guide” dosyası da aynı zamanda CI’nin sitesinde bulunduğu için sizin dizininizde bulunmasına gerek duymayarak silebilirsiniz .

Bu dosyaların açıklamasına girersek ;

  • application : Sizin web programlamasını yapacağınız kısımdır . Genellikle kod yazarken burayla içli dışlı olacağız .
  • assets : Benim eklediğim bir klasördür . CSS , JS , Font veya diğer çağırılacak dosyaları bu dizinde tutmanız sizin avantajınıza olacaktır .
  • system : CI’nin çekirdek kodlarının yer aldığı kısımdır . İyi derecede PHP bilmiyorsanız içli dışlı olmanız tarafımca tavsiye edilmez .
  • user_guide : Dökümantasyonun bulunduğu kısımdır , isterseniz bu kısmı silerek CI’nin sitesinden “Read to Manual” kısmından yine aynı dosyalara ulaşıp , orayı kullanabilirisiniz .
  • .htaccess : Sitenizin URL yapılandırılması , izinleri gibi bazı ayarları yapabileceğiniz önemli bir kısımdır . Bir sonraki yazımızda bu dosyanın içeriğinden bahsedeceğiz .
  • index.php : Framework’u hiyerarşik düzene göre çalıştıran ana dosyadır . İleri derecede PHP bilmeyenlerin karıştırması tavsiye edilmez .

Sitede heryerde kullanacağınız bazı fonsiyonlar vardır ve tabii bazı ayarlamalar . Şimdi neleri değiştirmeniz gerektiğinden bahsedelim .

1 – application/config/config.php

Bu dosya projede Codeigniter’ın temel ayarlamalarının yapılacağı kısımdır . dosyada aşağıdaki değişikliği uygulayın .

[php]$config[‘base_url’] = ‘ ‘;[/php]

kısmını ,

[php]$config[‘base_url’] = ‘site_adresiniz’;[/php]

olarak güncellemelisiniz . Bu sayede ileride kullanacağımız base_url() fonksiyonunun içeriğini tanımlamış olacaksınız . Burada önemli kısım sonuna ‘/‘ işareti koymamanızdır . Şayet koyarsanız gereksiz bir hiyerarşik düzen sağlarsınız . Örneğin buraya yazacağınız link ‘http://siteadresi.com/‘ olmamalı ‘http://siteadresi.com/‘ olmalıdır .

2- application/config/autoload.php

Bu dosya her controller çalışmasında hazır olarak eklenecek özellikleri barındırır . Bunlar ‘helper’ veya ‘library’ gibi kısımlar olabilir .

[php]$autoload[‘libraries’] = array(‘database’);[/php]

Bu satırda array içine database kütüphanesini eklediğinizde her controller’da model çağırma ve çalıştırma yapabilirsiniz demektir . Yani bu dosya olmazsa veritabanı fonksiyonlarınız çalışmaz . Bu yüzden bu dosya bizim için kritiktir .

[php]$autoload[‘helper’] = array(‘url’);[/php]

Bu kısımda da URL yardımcımızı çağırmış oluyoruz . Bu sayede CSS dosyalarımızı çekerken

[html][/html]

yerine

[html]assets/css/site.min.css” >[/html]

şeklinde kullandığımızda sistemimiz her url değiştiğine topyekün değişmeye gerek kalmadan 1 satırlık değişim ile ayak uydurabilir .

3 – application/config/database.php

Burasıda CI’nin gerekli veritabanı bağlantılarını yapacağı ayar dosyasıdır . Bu dosya içerisinde gerekli yerleri doldurarak CI’yi hızlıca veritabanı kullanımına hazır hale getirebiliriz .

[php]’hostname’ => ‘localhost’,
‘username’ => ‘mysql_kullanıcı_adı’,
‘password’ => ‘mysqli_şifre’,
‘database’ => ‘mysql_veritabanı_adı’,[/php]

bu adımı da tamamladıktan sonra ana hatlarıyla sistemimizi kodlamaya hazır hale geleceğiz . Birsonraki yazımızda görüşmek üzere , kendinize iyi bakın 🙂

 

Kaynak : Caner Ergez – Kişisel Blog